تبلیغات
بدون سانسور


بدون سانسور
www.2044.mihanblog.com
نویسندگان
نظر سنجی
شبکه های اجتماعی برای شما :

درباره این جریان علاوه بر آن که بیشتر دانشمندان شیعه آن را در کتاب های خویش آورده و تأیید کرده اند بسیاری از کتب معتبر اهل سنت نیز آن را به طرق خویش روایت نموده و مورد قبول قرارداده اند حتی برخی از دانشمندان اهل سنت درباره تأیید این جریان و رد اشکال هایی که به سند یا متن روایت شده کتابی مستقل تألیف کرده اند.

www.2044.mihanblog.comرد الشمس معجزه حضرت علی (ع)


معجزه، كار خارق العاده اى است كه مدعى نبوت آن را براى اثبات ارتباط خود با خداى جهان، انجام مى دهد و همه مردم را براى مقابله و معارضه دعوت مى نماید; چرا كه دیگران از انجام آن عاجزند.[1]انجام چنین كارى اگر همراه با ادعاى نبوت نباشد، به آن كرامت مى گویند;[2] چنان كه ائمه معصومین(علیهم السلام) داراى كراماتى بوده اند كه گاهى این نوع كرامات به معجزه تعبیر شده است.[3]

قرآن كریم، وقوع امر خارق العاده و معجزه را تصدیق كرده و بعضى از مصادیق آن را براى پیامبران پیشین اثبات نموده است، مانند داستان اژدها شدن عصاى حضرت موسى و بلعیدن سحر ساحران، داستان ید بیضا،[4] خون شدن آشامیدنى ها و تسلط قورباغه و بیمارى بر قوم فرعون،[5] سخن گفتن حضرت عیسى(علیه السلام)در گهواره و شفا دادن افراد كور و معالجه بیماران مبتلا به مرض و زنده كردن مردگان.[6]

درباره اولیا و اوصیاى الهى كرامات و امور خارق العاده اى در روایات و تاریخ آمده است كه از مجموع آنها مى توان اثبات كرد ائمه اطهار(علیهم السلام) مى توانند به هنگام ضرورت امور خارق العاده اى انجام دهند; البته باید توجه نمود كه معجزات آنها هرگز با ادعاى نبوت همراه نبوده، بلكه با انگیزه هاى دیگرى بوده است.

كتاب هایى مانند عیون المعجزات، بحارالانوار، اثبات الهداة، اصول كافى، مدینة المعاجز، مناقب ابن شهرآشوب، اثبات الوصیه مسعودى، شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید، دلایل الامامه طبرى و... به تفصیل بسیارى از این كرامات را نقل كرده اند كه براى اطلاع بیش تر مى توان به آنها رجوع كرد.

شكى نیست كه از حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) كرامات و معجزه هاى فراوانى شده است. یكى از كرامات ویژه آن حضرت، «ردالشمس» كه دو مرتبه براى آن حضرت اتفاق افتاده است: یكى در زمان پیغمبر(صلى الله علیه وآله)و دیگرى پس از آن حضرت.

شرح رویداد نخست، به نقل از اسما، ام سلمه، جابر بن عبدالله انصارى، ابو سعید خدرى و عده اى دیگر چنین است: روزى على(علیه السلام)در منزل پیغمبر اكرم(صلى الله علیه وآله) حضور داشتند كه ناگهان جبرییل براى ابلاغ وحى الهى فرود آمد. رسول خدا(صلى الله علیه وآله) سر مبارك خود را روى پاى على(علیه السلام) گذارد و سربرنداشت تا هنگامى كه آفتاب غروب كرد. على(علیه السلام) كه نماز عصر را نگذارده بود، بى اندازه پریشان شد; زیرا نمى توانست سر پیامبر را از روى زانوى خود بردارد و نه مى توانست نماز را به طور معمول به جا آورد. حضرت على(علیه السلام) چاره اى نداشت جز این كه هم چنان كه نشسته است، نماز بخواند. ركوع و سجود را با اشاره به جا آورد.

پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) پس از آن كه از آن حالت روحانى خارج شد، به على(علیه السلام)فرمود: نماز عصرت قضا شد؟ عرض كرد: چاره اى جز این نداشتم; زیرا حالت وحیى كه براى شما پیش آمده بود، مرا از انجام وظیفه بازداشت.

رسول خدا(صلى الله علیه وآله) فرمود: اینك از خدا بخواه تا خورشید را به جاى اول برگرداند تا نمازت را در اول وقتش به جاى آورى خداوند دعاى تو را مستجاب مى كند; چرا كه از خدا و رسول او اطاعت كرده اى حضرت على(علیه السلام) دعا فرمود و دعاى او مستجاب شد و خورشید به محلى بازگشت كه امكان خواندن نماز عصر به وجود آمد و آن گاه غروب كرد.

واقعه دوم ردالشمس، پس از رحلت پیامبر(صلى الله علیه وآله)، هنگامى واقع شد كه حضرت على(علیه السلام)در بابل حضور داشت و مى خواست از فرات عبور كند. در این هنگام، وقت نماز عصر فرا رسید و آن حضرت بلافاصله به همراه گروهى از اصحاب خود نماز عصر را به جماعت خواند، ولى از آن جا كه بسیارى از یاران حضرت مشغول عبور دادن مركب ها و توشه خود از رود فرات بودند، نماز عصرشان قضا شد و از خواندن نماز جماعت با آن حضرت محروم ماندند.

اصحاب در این خصوص با آن حضرت گفتگو كردند.

حضرت على(علیه السلام) كه اصحاب خود را آن گونه نگران دید، از خداوند متعال درخواست كرد تا خورشید را به محل پیشین خود برگرداند تا همه اصحاب بتوانند نمازشان را در وقت خود بخوانند خداوند متعال دعاى او را اجابت كرد و خورشید را در افق وقت عصر ظاهر گردانید، آن هنگام كه مردم از سلام نماز فارغ شدند، خورشید غروب كرد.[7]

قضیه ردالشمس ممكن است براى برخى قابل هضم نباشد و بگویند چگونه ممكن است این كره عظیم آسمانى از مسیر گردش خود برگردد و...; اما باید توجه داشته باشیم كه این مسأله به صورت كرامت و اعجاز انجام گرفته است و روایات فراوانى در كتب اسلامى درباره وقوع چنین اعجازى نقل شده است كه در حد شهرت مى باشد.[8] معجزات دیگرى نیز از حضرت على(علیه السلام) نقل شده است; مانند زنده كردن مردگان، شفا دادن بیماران، خبر دادن از غیب، سخن گفتن با حیوانات، و... كه در این مقام مجال بیان آنها نیست.[9]

 

--------------------------------------------------------------------------------

[1]. ر.ك: الهیات و معارف اسلامى، استاد جعفر سبحانى، ص 195، نشر مؤسسه امام صادق.

[2]. همان، ص 199.

[3]. ر.ك: كشف المراد، (شرح تجرید الاعتقاد خواجه نصیرالدین طوسى)، ترجمه ابوالحسن شعرانى، ص 520 ـ 519 ـ 488، مقصد چهارم و پنجم، (نبوت و امامت) ، (انتشارات كتابفروشى اسلامیه تهران).

[4]. سوره اعراف، آیه 117 ـ 107.

[5]. سوره نمل، آیه 12; سوره اعراف، آیه 33; سوره اسرا، آیه 101.

[6]. سوره بقره، آیه 23; سوره مائده، آیه 11.

[7]. ارشاد، شیخ مفید، ج 1، ص 345 ـ 347، (نشردارالمفید); مدینة المعاجز، سیدهاشم بحرانى، ج 1، ص 194 ـ 205، ح 115، (نشر مؤسسة المعارف الاسلامیة).

[8]. ر.ك: الغدیر، علامه امینى، ج 3، ص 141 ـ 126، ش 11، (دارالكتب العربى، بیروت).

[9]. ر.ك: عیون المجزات، حسین بن عبدالوهاب، ص 4 ـ 6، (المطبعة الحیدریه، نجف); مدینة المعاجز، سیدهاشم بحرانى، ج 1، ص 45 ـ 549;; بحارالانوار، علامه مجلسى، ج 41، ص 166 ـ 191، (ابواب معجزات باب 109)، (مؤسسة الوفا، بیروت).


مسئله رد الشمس

امام صادق "علیه السلام" مى فرماید: یک روز رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم در بیرون شهر مدینه [ در این مکان مسجدى هست بنام مسجد ردالشمس] بعد از ظهر خسته بود سر خود را در دامن امیرالمؤمنین "علیه السلام" گذاشت و خوابید مقدارى خواب رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم طول کشید که به حسب پاره اى از روایات وقت فضیلت نماز عصر گذشت امیرالمؤمنین على "علیه السلام" مبتلا شد بین دو کار؛ یکى خواندن نماز عصر و یا استراحت رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم!؛ حضرت على "علیه السلام" هیچ حرکتى نکرد تا رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم خواب راحتى کرده باشد وقتى رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم از خواب بیدار شد على "علیه السلام" عرض کرد: یا رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم من نماز عصر را نخوانده ام.

حضرت رسول صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: یا على! برخیز و رو به آفتاب بایست و اول سلام کن، بعد از او بخواه تا با تو سخن بگوید بعد از او درخواست کن که برگردد در موضع خاص اقامه نماز عصر؛ تا تو بتوانى نمازت را به وقت فضیلت آن بخوانى.

آنگاه رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم سلام کردن به آفتاب را گفت: یا اباالحسن بگو: السلام علیک یا خلق الله وقتى على "علیه السلام" به آفتاب سلام کرد، از آفتاب صدا بلند شد فقالت، علیک السلام یا اول یا آخر یا ظاهر و یا باطن، من ینجى محبیه و یوبق مبغضیه؛ سلام بر تو اى اول و اى آخر و اى ظاهر و اى باطن؛ خداى عالم دوست تو را نجات مى دهد و دشمن ترا هلاک مى کند. آنگاه آفتاب برگشت و این فضیلتى است بنام ردالشمس که اختصاص به آن حضرت دارد البته مسئله برگشت آفتاب براى امیرالمؤمنین على "علیه السلام" نیز یکبار در راه جنگ صفین براى امام اتفاق افتاده است سپس رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: یا على "علیه السلام" بگویم آنچه را که آفتاب به تو گفت: یا خودت مى گویى حضرت عرض کرد: اگر شما بفرمائید شیرین تر است حضرت فرمود: خورشید به تو گفت: یا اول یا آخر یا ظاهر و یا باطن آیا مى دانى یعنى چه؟ یعنى: یا اول من آمن بالله و رسوله یعنى، اى کسى که تو اول مؤمن بخدا و رسولش هستى و انت الاخر آخرین کسى که با من عهد مى بندد و من از دنیا مى روم تو هستى "در نفس آخر؛ پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم سرش در دامن على "علیه السلام" بود و از دار دنیا رفت".

انت الظاهر على جان تو کسى هستى که آیات خدا را ظاهر مى کنى "هر که على "علیه السلام" را شناخت خدا را شناخته است" انت الباطن یعنى توئى آن پنهانى که کسى حقیقت ترا نفهمید؛ یا على "علیه السلام" کسى تو را نشناخت غیر از من و حق تعالى؛ چنانچه کسى نشناخت خداوند را جز من و تو. [ تفسیر برهان و بحارالانوار جلد 9]

موضوعات اصلی وب سایت بدون سانسور
طبقه بندی: مذهبی،
برچسب ها: رد الشمس معجزه حضرت علی (ع)،
[ سه شنبه 23 اردیبهشت 1393 ] [ 08:00 ق.ظ ] [ با مرام ]

درباره وبلاگ

چه کسی می گوید که گرانی شده است؟
دوره ارزانی است
دل ربودن ارزان
دل شکستن ارزان
دشمنی ها ارزان
تن عریان ارزان
آبرو قیمت یک تکه نان
ودروغ از همه چیز ارزانتر
قیمت عشق چقدر کم شده است
کمتر از آب روان
وچه تخفیف بزرگی خورده قیمت هر انسان !
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :